Proces wprowadzania zmian w organizacji zawsze wiąże się z oporem lub niechęcią pracowników. Wymaga ona bowiem zmiany dotychczasowego sposobu działania i wyrobienia nowych nawyków, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niepraktyczne lub niewygodne. Na szczęście istnieje wiele narzędzi, które pomagają wprowadzać zmiany w organizacji, wykorzystując m.in. mentoring – jednym z nich może być aplikacja rozwojowa. Jak ją wykorzystać do tego celu?
Zarządzanie zmianą w organizacji
Zmiany są nieodłącznym elementem biznesowej rzeczywistości, a obecne czasy można nazwać światem VUCA. W tak zmiennym środowisku świadome zarządzanie zmianą może przesądzić o być albo nie być firmy. Jak moderować ten proces, by przynosił on korzyść dla organizacji? W tym celu można sięgnąć po nowe rozwiązania, takie jak aplikacje mentoringowe. Poniżej opisałem kilka korzyści, które niesie ze sobą wykorzystywanie zdobyczy technologicznych do zarządzania zmianą.
Przeczytaj cały artykuł na temat zarządzania zmianą w organizacji:
Wspieranie procesu zmiany z wykorzystaniem aplikacji
- Cała wiedza w jednym miejscu – zmiany w organizacjach kojarzą się raczej z chaosem informacyjnym. Jest to nieuniknione, przynajmniej do czasu, gdy nowe zasady pracy wejdą w nawyk. Dzięki bazie wiedzy pracownicy nie muszą wysyłać setek mejli by otrzymać kluczowe informacje. Wszystkie zasady i procedury znajdują się w jednym miejscu. A mówiąc wprost – w kieszeni pracowników.
- Przyznawanie nagród – to, co może się przydać podczas wprowadzania zmian w organizacjach to grywalizacja. Pozwala ona zamienić firmową transformację w proces atrakcyjny i korzystny dla pracowników. Dla przykładu moduł grywalizacji w aplikacji Ask Mentor pozwala przyznawać nagrody i punkty za osiągnięcia. Ustalaj cele krótkookresowe wprowadzanej zmiany i motywuj pracowników do ich realizacji.
- Powiadomienia – aplikacja umożliwia wysyłanie pracownikom powiadomień i przypomnień, które pomagają kształtować nowe nawyki. Zarządzanie zmianą wymaga regularnego przypominania pracownikom o nowych zasadach działania oraz modyfikacjach, które należy wprowadzić. Dodatkowo powiadomienia pozwolą szybko dotrzeć do pracowników z najważniejszymi informacjami związanymi ze zmianą.
- Komunikator – twórz pokoje rozmów dla pracowników, którzy mogą wspierać się podczas wprowadzania zmian. Ta funkcja aplikacji pozwala dbać o prawidłowy przepływ informacji w firmie oraz o samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa pracowników. Zmiany w organizacji wywołują wiele emocji. Nie zostawiaj pracowników z nimi samych i rozwiewaj wątpliwości na bieżąco.
- Weryfikowanie wiedzy – aplikacje takie jak Ask Mentor umożliwiają także przeprowadzanie testów wiedzy i quizów, które pozwalają weryfikować nową wiedzę. Czasami pracownicy wykazują opór przed zmianami i niechętnie podchodzą do ich realizacji. Urozmaicenie procesu nauki zmotywuje ich do działania, a dodatkowo dostarczy ci informacji o poziomie ich aktualnej wiedzy.
Zmiana nie taka straszna
Choć zmiana w organizacji może przerażać, to tak naprawdę jest ona nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu. Nowoczesne zarządzanie zmianą stawia na innowację i wykorzystywanie technologii oraz narzędzi cyfrowych. To dzięki nim możemy monitorować ten proces i doskonalić go. Ważnym elementem zarządzania zmianą jest także ciągłe szkolenie pracowników i przyzwyczajanie ich do elastycznego działania.
Autor:
Maciej Sasin
Założyciel Akademii Rozwoju Kompetencji
Twórca aplikacji mentoringowej Ask Mentor