ARYTKUŁ ŚWIĄTECZNY: Kilka słów o sztuce robienia prezentów

Zbliża się ostateczny moment na zakupy prezentów. Jeśli jesteś jedną z wielu osób, która robi to na ostatnią chwilę, zapraszam do lektury artykułu, w którym przedstawię kilka wskazówek, które pomogą Tobie w wyborze podarunku.

Drogi prezent, niekoniecznie jest najlepszy

Dobry prezent to nie ten, który dużo kosztuje, ale ten, który pobudza pozytywne emocje obdarowanego. Co wzbudza w nas pozytywne emocje? Zazwyczaj to, że ktoś się postarał i ofiarował coś dopasowanego do nas, na podstawie posiadanej o wiedzy, np. budzącego wspólne wspomnienia, albo wyjątkowo odpowiedniego ze względu na aktualne potrzeby, czy zainteresowania. Prezent nie powinien być zbyt drogi, przy najmniej nie na tyle, aby osoba nie mogła się zrewanżować w przyszłości.

Nie patrz przez pryzmat swoich oczekiwań

Czasem pod wpływem ciśnienia dajemy to, co sami chcielibyśmy dostać: książkę, płytę, którą byśmy kupili sobie. Kupując prezent warto wczuć się w perspektywę drugiej osoby: jakimi wartościami się kieruje, jaki styl do niej pasuje, z czym się utożsamia?

Czy prezent może być pragmatyczny?

Oczywiście. Są osoby, które najbardziej cenią tego typu prezenty, nie lubiące otrzymywać „czegoś do postawienia”, błyskotek, itp.

Czym się interesuje nasz obdarowany?

Dobrze kiedy prezent odwołuje się pośrednio lub bezpośrednio do jego zainteresowań, hobby, czy zamiłowań. Jednakże z tego typu prezentami łatwo nie trafić. Trzeba najpierw dobrze się upewnić, czy osoba nie posiada już tego w swoich zbiorach.

Może to być coś, o czym obdarowany wspomniał kiedyś mimochodem

Przypomnij sobie rozmowy z tą osobą: może czegoś potrzebuje, o czymś wspominała, może nie ma czasu gdzieś po coś jechać, może coś się jej ostatnio zniszczyło, stłukło, itp.

Prezent z gatunku żartobliwych

Tu należy uważać jaka jest obdarowywana osoba: jakie ma poczucie humoru i czy przypadkiem jej nie urazimy. Zabawna koszulka, śmieszny kubek, dowcipny gadget dla jednej osoby może być czymś na miejscu, a dla drugiej czymś niedojrzałym i infantylnym.

Zrób to sam

Jeśli potrafimy sami coś wykonać, może to stać się wyjątkowo interesującym prezentem. Tutaj jednak należy uważać, aby nie postawić drogiej nam osoby w niezręcznej sytuacji (staromodny sweterek zrobiony na drutach, który wyląduje w szafie na lata, nie jest w dobrym guście).

Rzeczy na zamówienie, spersonalizowane

To dobry sposób na podkreślenie wyjątkowości obdarowanego: portfel z wytłoczeniem, ceramika grawerowana lub ręcznie robiona. Każdy prezent tego typu może być wyjątkowym wspomnieniem na lata.

Telefon do przyjaciela

Jeśli już naprawdę nie masz pomysłu na prezent, zadzwoń do innej bliskiej osoby, która może posiadać więcej informacji o obdarowywanym:).

Życzymy udanych prezentów oraz spokojnych, wyciszonych Świąt!

 

Maciej Sasin
trener, coach, konsultant rozwoju organizacji
Akademia Rozwoju Kompetencji
Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk za zgodą autora.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!

NEWSLETTER

Zapisz się już dziś do naszego newsletter'a a otrzymasz darmowy fragment książki "Skuteczna sprzedaż. Model, który zwiększy Twoje zyski" autorstwa Macieja Sasina!

Send this to a friend