Chociaż aura za oknem na to nie wskazuje, idą Święta. Jak w tekście piosenki o karpiu z radiowej Trójki: ”krok po kroku, krok po kroczku…najpiękniejsze w całym roczku…idą Święta… „. Tuż za nimi człapie Nowy Rok. I nieuchronnie przyjdzie nam kolejny raz, jak co roku, z pewną dozą nieśmiałości, spojrzeć wstecz na swoją roczną linię czasu. Uśmiechnąć się do tego, co udało nam się zrealizować, osiągnąć: może nowa praca, awans, dziecko, czy rodzina. A może nauczyłeś się wreszcie gotować pomidorową lub grać na gitarze. Może kupiłeś swój wymarzony samochód. A może….
Dobrze, dobrze. Nie zapomnij też wymieść z zakamarków pamięci, niczym spod dywanu: skrywane plany i cele, których nie tknąłeś lub jedynie lekko przesunąłeś głębiej w zapomnienie. Który to już raz je odkładasz? Co by się zmieniło, jeśli inaczej zaczynałbyś Nowy Rok, gdyby pod dywanem było czysto? Chciałeś jak nigdy, a wyszło jak zwykle?
Koniec z wymówkami
Mówisz – Eeetam…. i znajdujesz setki wymówek: „Starałem się, no przecież chciałem, nie było czasu, zabrakło mi pieniędzy, kryzys był, bo pogoda była nie taka, bo może za rok, itp. itd. i etc”. O ile Twoje życie było by inne, ciekawsze, gdybyś swoje plany, marzenia realizował? Gdzie i kim byś teraz był? Jaki byś się czuł?
Jeśli właśnie postanowiłeś, ze w tym roku będzie inaczej, że tym razem… o nie! Tym razem lista, plan i do dzieła! …to czytaj dalej!
Chcę abyś zaplanował swój sukces już dziś. Pokażę Ci podstawowe narzędzie do jego realizacji jakim jest planowanie. Tak, nic innego, nic odkrywczego, prawda? Doskonale o tym wiesz.
„Czy możesz powiedzie mi, którą drogą mam iść?” Zapytała Alicja
„To zależy, dokąd chcesz dojść” Odpowiedział Kot.
„Nie wiem.”
„W takim razie nie ma znaczenia, którą drogę wybierzesz”.
Siła stawiania celów
Innymi słowy, zacznij od wyznaczenia celu. Podobnie, kiedy wybierasz się w podróż. Droga, sposób dotarcia do celu, zależy od tego skąd wyruszasz. Kiedy już wiesz skąd i dokąd chcesz dotrzeć pozostaje Ci ustalenie konkretnych działań, które musisz wykonać, aby cel osiągnąć.
Kiedy już zaczniesz podróż, pamiętaj, aby systematycznie sprawdzać, czy podejmowane kroki, działania wciąż prowadzą do Twojego celu. Jeśli nie, musisz je dostosować tak, aby na azymucie nadal był cel. Bądź czujny i skoncentrowany na celu, elastyczny i otwarty na nowe możliwości. Jeśli pociąg się spóźni, wsiadaj w autobus. Dwight Eisenhower powiedział kiedyś, że „Plany są niczym, planowanie jest wszystkim”.
Model TOTE
Plan to opis ścieżki, a planowanie to proces, który doprowadzi Cię do celu. W podroży przyda się Tobie model TOTE – GPS zarządzania:
Test (1), Operation, Test (2)- Exit. Model ten został opracowany w 1956 roku przez Millera, Galantera, Pribrama, jako rozszerzenie modelu Bodziec – Reakcja, na zasadzie pętli sprzężenia zwrotnego. Jak to działa? Procedura jest szalenie prosta:
Krok 0. Sformułuj dobrze określony cel.
Test 1: zmierz różnice miedzy stanem obecnym, a upragnionym
Działanie: kroki, zachowania, czynności; słowem wszystko to co należy wykonać by zbliżyć się do celu.
Test 2: po wykonaniu działania sprawdź efekty: „W jaki sposób te działania zbliżyły mnie do celu? Jeśli nie… zmień działanie albo… weź większy młotek, zmień klucz, wyważ drzwi, etc. 🙂
Powtarzaj Krok 1, aż do momentu osiągnięcia Celu.
Wyjście: Zatrzymaj się, jeśli w wyniku Testu 1 nie pojawia się różnica miedzy stanem obecnym a upragnionym. Jesteś na miejscu! A teraz inaczej…
Wyobraź sobie, że wyruszasz w wymarzoną podróż swoim nowym, wszystko posiadającym autem. Wiesz, dokąd i w jakim czasie chcesz dojechać. Wyposażony jesteś w mapy i urządzenie do nawigacji, listę rzeczy, które chcesz zobaczyć, usłyszeć, zrobić, posmakować.
Ruszasz z miejsca. Raz po raz coś przykuwa Twoją uwagę. To skręcasz z głównej drogi, to zatrzymujesz się na kawę, poznajesz ciekawych ludzi, którzy opowiadają o miejscach wartych uwagi. I tak oto w wyniku przypadków, fortunnych albo i nie zdarzeń, Twój cel znika na widnokręgu (osobiście nie wierzę w przypadki).
Dotychczasowe działania nie zbliżyły Cię do celu? Studiujesz mapę i spostrzegasz, ze jesteś daleko od wytyczonej trasy. Wracać na nią… strata czasu. Trzeba wyznaczyć nowa trasę, działać elastycznie. Dopasować kolejna trasę do punktu, w którym jesteś. Przemyśleć, jak to się stało. Czy cel jest nadal aktualny? Jak bardzo jest ważny dla Ciebie. Jak zmienić swoje działania, aby zrealizować go zgodnie z planem? Jak dostosować plan do panujących okoliczności? I w drogę…
Dobrze sformułowany cel
O wiele łatwiej dotrzeć do celu kiedy jest on dobrze sformułowany. Chcę mieć lepszą pracę, nie chcę dłużej wynajmować mieszkania, chcesz schudnąć, chciałbym nauczyć się grać na harmonii, nie chce dłużej palić, itp.
Co to znaczy lepszą? Lepsza od czego? Lepszą w porównaniu z czym? O ile lepszą? Jakiego mieszkania? A co chcesz w zamian? Ile chcesz schudnąć? w jakim czasie? itp. Podróż życia zaczyna się od pierwszego kroku, jak każda inna. Sprawdź, czy oby dobrze wiesz dokąd wyruszasz. Proponuję Ci skorzystać z listy 5 kryteriów dobrze sformułowanego celu – czyli kolejnego narzędzia z niezbędnika podróżnika:
- Pozytywnie określony: Czego chcę? Co chcę teraz zmienić? Co chcę robić inaczej?
- Szczegółowy i konkretny; terminowy: Co dokładnie chcę osiągnąć? Gdzie, kiedy i z kim? Ile czasu będę potrzebował na osiągniecie celu? Kiedy chcę to zrobić? Jaki będzie mój pierwszy krok?
- Pod Twoją kontrolą: Co mogę zrobić, aby to osiągnąć? Czego potrzebuję? Co może mi przeszkodzić w osiągnięciu celu? Jakie mam możliwości osiągnięcia celu? Jakie szanse i zagrożenia mogą pojawić się w trakcie? Co mogę zrobić natychmiast?
- Wymierny – Skąd będę wiedział, że osiągnąłem cel? Kiedy dokładnie i realnie może to nastąpić?
- Ekologiczny: jakie mogą być konsekwencje osiągnięcia mojego celu: pozytywne i negatywne? Czy są jeszcze inne sprawy, które powinienem rozważyć? Czy jestem przekonany, że tego chcę? Jak zmieni się moje życie po osiągnięciu celu? Co się wydarzy, jeśli osiągnę cel? Co się stanie jeśli go nie osiągnę? Dlaczego jest to dla mnie tak ważne?
Teraz, kiedy już dobrze wiesz czego chcesz i masz plan jak to osiągnąć, będziesz potrzebował dużo pewności siebie by wprowadzić go w życie. Znasz także mocne i słabe strony swojego planu, jesteś wiec gotów ponieść konsekwencje swoich działań.
Tego jak dobry jest Twój plan, dowiesz się dopiero gdy pojawią się jego rezultaty. Pamiętaj, każda porażka zbliża Cię do sukcesu, postęp opiera się na metodzie prób i błędów. Im więcej działań prowadzisz, tym bardziej zwiększasz swoje szanse powodzenia. Maslow powiedział:
Jeśli masz do wyboru tylko młotek, każdy problem jest jak gwoźdź.
Jeśli nie masz wyboru, to jesteś MARTWY!
Jeśli masz jedna opcję to UTKNĄŁEŚ!
Jeśli DWIE opcje, to masz DYLEMAT.
Jeśli masz TRZY opcje, to masz WYBÓR.
Wybierz opcję, która da Ci PRZYNAJMNIEJ PIĘĆ opcji!
Na co jeszcze powinieneś zwracać uwagę podczas podroży do celu?
Pozostaw sobie czas na nieprzewidziane i spontaniczne działania. Regularnie sprawdzaj, jak ma się Twój plan do panujących realiów. Przecież jeśli w wyniku wichury na Twojej drodze pojawi się ogromny pień drzewa – znajdziesz objazd, wezwiesz pomoc, itp. Wyznacz sobie czas na cotygodniowy przegląd. Przez dosłownie 15 minut sprawdź czego dokonałeś i ocen wyniki.
To co może niweczyć Twoje plany to stres. Prawdopodobnie najskuteczniejsza obrona przed konsekwencjami stresu jest ogólna kondycja organizmu: zajęcia fizyczne, waga, zdrowie ogólne, odżywianie oraz kondycja umysłowa. Zadbaj o siebie, zaopiekuj się sobą podczas podróży. Długotrwały stres może objawiać się miedzy innymi: bólami głowy, problemami żołądkowymi, bólami pleców, bezsennością. To co najczęściej powoduje stres to bezradności, brak poczucia wpływu na zaistniałą sytuację.
Być może samo planowanie uwolni cie po części od stresu. Skoro planowanie zwiększa poczucie kontroli, tym samym eliminuje stres. Sprawdź to!
Co może się stać, jeśli nie wyruszysz w podróż do Celu?
Twoja sytuacja może się pogorszyć, przynajmniej będziesz tak myślał, że kiedyś bywało lepiej. Nadal Twoje porażki będą doskonałymi wymówkami, przecież i tak wszystko pójdzie nie tak, a ja się do tego nie nadaje, inni to mają lepiej. To co się stało w przeszłości sprawiło, ze Twoja sytuacja jest beznadziejna. I tak utkniesz na kolejny rok w starym, wytartym fotelu, oczekując na Świętego z Laponii.
Obszar planowania stał się jednym z elementów strategii Pro Time Tools.
fragment-zarzadzac-soba-w-czasie-maciej-sasin
Maciej Sasin
trener, coach, konsultant rozwoju organizacji
Akademia Rozwoju Kompetencji
Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk za zgodą autora.
Artykuł inspirowany książką:
„Rozwój inteligencji emocjonalnej. 7 kroków do wewnętrznej przemiany”
Denis Bridoux , Patrick E. Merlevede , Rudy Vandamme