Coaching rozwojowy

Coaching rozwojowy pozwala na zaplanowanie osiągnięcia celów, jakie sobie wyznaczyliśmy.

„To nie dla mnie, ja się do tego nie nadaję, nie potrafię sobie z tym poradzić, nie wiem co mam zrobić…” Jak często zdarza się Tobie myśleć w ten sposób o sobie? Jeśli często, to oznacza, że warto się zastanowić nad spotkaniem z coachem!

Co to jest coaching?

Coaching to proces wydobywania Twojego pełnego potencjału i pokonywania przekonań, które ograniczają Cię w drodze do sukcesu i samorealizacji. Wszystko czego potrzebujesz, aby osiągnąć cel jest w Tobie. Celem coachingu jest pomóc Tobie w zdobyciu tego, czego pragniesz, bez mówienia jak i robienia tego za Ciebie.

Coaching to zaplanowany, dwustronny proces, którego skuteczność zależy od zaangażowania Twojego i Coacha. Zaplanowany czyli uwzględniający Twoje preferencje i predyspozycje. Oczywiście warunkiem niezbędnym jest obustronne zaufanie i obustronna motywacja do działania i zmiany.

Dlaczego coaching działa?

Bo najlepszym ekspertem w swojej dziedzinie jesteś Ty sam. Jaka jest zatem rola coacha? Umiejętność stawiania jasnych i trafiających w sedno pytań. Trener nie podpowiada, co zrobić, aby zmienić Twoje życie i sposób działania. Nie występuje w roli eksperta ani nauczyciela, nie daje odpowiedzi, ale umiejętnie stawia pytania o cele, wartości, marzenia i intencje osoby, z którą współpracuje. Coaching oznacza współpracę – na partnerskich zasadach. Coach pomaga w znalezieniu własnych rozwiązań problemów, czy dylematów, umożliwiając rozwój pożądanych kompetencji, dostęp do nowych obszarów wiedzy i wzrost samoświadomości. Aktywizuje do działania, dzielenia się opiniami, poglądami, a tym samym przyczynia się do zwiększenia kreatywności myślenia i poszukiwania nowych, nieszablonowych rozwiązań.

Odpowiedzialność i rozwój

Pamiętaj! Jakość życia zależy od Ciebie i Twojego sposobu myślenia. Nie ma granic w rozwijaniu swoich zdolności i ulepszaniu życia. Zgodnie z zasadą podobieństwa Twój świat zewnętrzny zawsze będzie odzwierciedleniem świata wewnętrznego. Nic się nie zmieni na zewnątrz, jeśli w Tobie nie zajdą odpowiednie przeobrażenia. Im lepiej poznasz swoje wartości i pragnienia, tym szybciej poczynisz zmiany potrzebne do osiągnięcia sukcesu!

Jakie pytania zadasz sobie podczas coachingu?

  1. Wartości. Jakie wartości, zalety, właściwości oraz cechy są najważniejsze w Twojej pracy? Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
  2. Wizja. Wyobraź sobie siebie za 5 lat. Jak wyglądałby Twój ideał kariery?
  3. Misja. W jaki sposób chcesz zrealizować swoją wizję opartą na uznanych przez Ciebie wartościach?
  4. Nadrzędny zamysł. Jaki jest główny cel Twojej kariery?
  5. Dążenia. Jakie konkretne cele musisz osiągnąć aby zrealizować swoją wizję?
  6. Wiedza i umiejętności. W jakich dziedzinach musisz się doskonalić, aby osiągnąć cele i zrealizować swoją wizję?
  7. Nawyki. Jakich przyzwyczajeń związanych z myśleniem i działaniem musisz nabrać aby osiągnąć cele, które sobie wytyczyłeś?
  8. Codzienne zajęcia. W jakie codzienne sprawy musisz się zaangażować, aby stać się takim człowiekiem, jakim pragniesz być i zrealizować swoje zamierzenia?

Zapraszamy do lektury fragmentu  książki Budowanie zaangażowania

Maciej Sasin
trener, coach, konsultant rozwoju organizacji
Akademia Rozwoju Kompetencji
Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk za zgodą autora.

W celu szerszego zapoznania się z naszą ofertą, zapraszamy Państwa do kontaktu telefonicznego lub klikając na poniższy formularz zgłoszeniowy:

lub

Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera