Coaching – sztuka zadawania pytań

Coaching zaczyna coraz częściej pojawiać się w przekazach medialnych, w sieci, specjalistycznych magazynach, a także w telewizji. Wydawany jest magazyn na ten temat, są także studia o takim kierunku. Pomimo to w Polsce, nadal nie jest rozpowszechniony w biznesie, zwłaszcza w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw oraz wśród Klientów indywidualnych. W zachodnim świecie natomiast służy jako efektywne narzędzie rozwoju, zwiększania kompetencji i uzyskiwania szerszej wiedzy na temat swoich motywacji, wartości samoświadomości.

Coaching – szansa na poznanie swoich wartości

Podstawową różnicą, jaką można zauważyć pomiędzy procesem coachingu a spotkaniem z przykładowo doradcą zawodowym jest to, że wartości którymi się kierujesz, jakie odkryjesz, bądź uświadomisz sobie w trakcie sesji są tylko i wyłącznie twoje, niezależnie od ogólnych sądów, opinii, czy oczekiwań wobec ciebie. Nie inaczej jest również z wypracowanymi strategiami działań, które są efektem twojej pracy. Coach jest uważnym towarzyszem twojej podróży wewnątrz siebie, który ma za zadanie wysuwanie “mocnych” pytań, niekiedy trudnych, prowokacyjnych, ale tym samym intrygujących. Motywują one do zastanowienia się nad sobą i odkrycia tego, czego dotychczas nie dostrzegaliśmy.

Czym jest coaching a czym nie jest?

Odpowiedzi na to pytanie zostały przedstawione w książce Jenny Rogers – Coaching. Zarysowała ona różnice odnośnie poszczególnych profesji, kojarzących się z coachingiem:

„Psychoterapia, tłumaczy teraźniejszość za pomocą przeszłości, a terapeuta próbuje odpowiedzieć na pytanie „dlaczego”? Wgląd w przyczyny i skutki oraz pochodzenie emocji są zasadniczym większości podejść terapeutycznych. Coach krótko przygląda się przeszłości, ale bardziej interesuje go teraźniejszość i przyszłość klienta, a pytania, jakie zadaje, częściej zaczynają się od „co?” – na przykład „co planujesz?” – niż „dlaczego?””[1]

Coaching jest sposobem na wydobycie z człowieka jego potencjału, a dokładniej, wsparciem w uzyskaniu dostępu do niego. Coaching wbrew pozorom nie jest “lekiem na smutki i problemy psychologiczne” – tu warto sięgnąć po pomoc specjalisty, jakim jest terapeuta. Warto zaznaczyć że jest to jedna z wielu technik rozwoju, droga do osiągnięcia świadomości własnych cech i potencjału, ponieważ praca coacha z klientem polega na ukierunkowaniu na posiadane zasoby, które mogą być wsparciem na drodze do celu.

Jak osiągać sukces w interesującej nas dziedzinie?

Rozwój w każdej dziedzinie ma przynieść sukces, który tym samym przyczynia się do odczuwania większej satysfakcji w życiu. Tym większe zadowolenie, jeśli mamy świadomość, że sami wydobyliśmy z siebie odpowiedź na nurtujące nas pytania i potrzeby, które pozwolą nam na zwiększenie efektywności wyborów i działań, oraz poprawienie tym samym jakości życia. W coachingu kreujesz swoją własną, indywidualną wizję przyszłości oraz kroki, jakie masz podjąć by stała się ona realna.

Sztuka zadawania pytań

Pewne odpowiedzi w naszym życiu nasuwają się same, jednak czasem nie jesteśmy świadomi tego, że rozwiązanie jest tuż przed nami, dlatego rolą coacha jest wnikliwe słuchanie i analizowanie tego co mówi klient, aby wydobyć te myśli na pierwszy plan. Samodzielnie trudno jest zebrać się na to, by zadać sobie konkretne, odważne pytania. Czasami też, te pytania po prostu nie przychodzą nam na myśl, a odpowiedź jest tak blisko – w naszej podświadomości… Większość z nas chce rezultatu tu i teraz. Coach jednak nie daje gotowych rozwiązań, nie ocenia, nie wysnuwa diagnozy – traktuje Klienta jak partnera. On słucha i pyta, jest partnerem w trudnej wędrówce w rozwoju, motywuje do pokonywania kolejnych stopni w kierunku wyznaczonego celu.

Podsumowanie

Samodzielne poszukiwanie rozwiązania w różnych sytuacjach, jakie spotykają nas w życiu bywa trudne, dlatego potrzebujemy spojrzenia z zewnątrz. Warto w takiej sytuacji zwrócić się do coach’a, jednak warto pamiętać, że jego rola będzie ograniczać się do towarzyszenia nam w wypracowaniu indywidualnej strategii, jaką będziemy mogli podjąć w celu rozwiązania sytuacji, które są dla nas wyzwaniem. Uczestnictwo w procesie coachingu to wyzywająca praca mentalna, jednak „Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo” (cytat z filmu „Cyrk motyli” z Nickiem Vujicickiem w roli głównej).

Zapraszamy do lektury fragmentu  książki Budowanie zaangażowania

[1] Jenny Rogers, Coaching, Gdańsk 2011, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, str. 23

Magdalena Tyl
Specjalista ds. szkoleń i marketingu

Akademia Rozwoju Kompetencji
Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk za zgodą autora

W celu szerszego zapoznania się z naszą ofertą, zapraszamy Państwa do kontaktu telefonicznego lub klikając na poniższy formularz zgłoszeniowy:

lub

Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera