Każdy, kto poszukuje lub poszukiwał pracy, musiał zadać sobie trud sporządzenia dokumentów aplikacyjnych. Zadanie to wbrew pozorom nie jest łatwe, dlatego warto przyłożyć do niego szczególną uwagę. Postaram się pokrótce wyjaśnić, dlaczego.
Jak pisać CV?
Dla kogoś, kto zaczyna szukać pracy nie jest oczywiste, jakie informacje powinny się znaleźć w CV, liście motywacyjnym, czy w referencjach. Istnieje w tym zakresie wiele zasad, których należy przestrzegać. Niektóre są proste i jawne (dostępne w poradnikach, na stronach internetowych), inne są niestandardowe (zależne od stanowiska, o które się ktoś ubiega). Są też takie, których nie sposób odkryć, czyli te zależne od preferencji osoby rekrutującej,
Perspektywa specjalisty ds. rekrutacji
Specjaliści ds. rekrutacji analizując dokumenty złożone na dane stanowisko, nie są w stanie poświęcić zbyt wiele czasu na wgłębianie się w treść nadesłanych dokumentów. Ustalają kilka kryteriów, których się trzymają w trakcie procesu rekrutacji. Warto w tym zakresie zdobyć kilka opinii osób, na co dzień zajmujących się rekrutacjami. Ktoś, kto poszukuje pracy i nadaje się potencjalnie na jakieś stanowisko, może zostać odrzucony z powodu czynników inne, niż te, które są istotne z punktu widzenia stanowiska. Taka sytuacja zdarza się często, kiedy taka osoba popełnia podstawowe błędy, tracąc zaufanie w oczach osoby odpowiedzialnej za poszukiwanie kandydatów do pracy. Dlatego warto jest uniknąć sytuacji, w której traci się szansę na wymarzoną pracę w wyniku podstawowych niedociągnięć i błędów.
Przeglądanie dokumentów aplikacyjnych dla osób zajmujących się rekrutacją na co dzień, to działanie rutynowe. Zajmuje ono około minuty na jednego kandydata. W tak krótkim czasie sprawdza się, czy kandydat na stanowisko spełnia kluczowe oczekiwania i nie popełnia błędów, które dyskwalifikują go z dalszego procesu rekrutacji. Dlatego tak ważne jest sporządzenie czytelnego zestawu dokumentów, z którego będzie się można dowiedzieć o najistotniejszych informacjach na temat kandydata i jego potencjalnym dopasowaniu do wolnego stanowiska pracy.
Siła dokumentów aplikacyjnych
Dobrze napisane CV i list motywacyjny to także narzędzie do stworzenia pozytywnego nastawienia do kandydata w dalszym procesie rekrutacji. Odpowiadają one za tworzenie pierwszego wrażenia na potencjalnym pracodawcy, który często oprócz ogólnego obrazu o kandydacie, zwraca uwagę na szczegóły z pozoru nieistotne, ale wiele mówiące o kandydacie. Na przykład nieuporządkowana forma CV może świadczyć o braku dokładności lub zmysłu organizacyjnego kandydata, czy o potencjalnej motywacji do pracy. Natomiast cechy te są ważne na prawie każdym stanowisku. Przecież, jeśli ktoś nie napisze starannego CV, to czy można się spodziewać, że kandydat sprawdzi się w pracy? Racjonalnie rzecz ujmując, taka sytuacja nie powinna mieć poważniejszych konsekwencji, ale na poziomie podświadomym, zawsze wybiera się to, co budzi pozytywne skojarzenia.
Kolejną ważną rzeczą, mającą wpływ na dalszy proces rekrutacji, a bezpośrednio na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, mają treści zawarte w takich dokumentach. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rozmowa kwalifikacyjna opiera się w dużej części na tym, co jest zawarte w CV. W związku z tym nie może zabraknąć kluczowych informacji z życiorysu, ważnych dla pracodawcy i przyszłego stanowiska pracy.
Podsumowanie
Sporządzając dokumenty aplikacyjne, należy pamiętać o tym, że mogą być one przepustką do kolejnych etapów rekrutacji, że muszą być doskonale skonstruowane pod kątem formy i treści w nich zawartych, że pracownicy działów rekrutacji bardzo krótko i selektywnie je oceniają. Dlatego nie ma co oszczędzać czasu na pisanie doskonałych „wizytówek”, jakimi powinny być CV i list motywacyjny, a fakt, że godziny pracy nad nimi może zostać podsumowany w ciągu 60 sekund, powinien tylko dopingować poszukujących pracy do wzmożonej aktywności w tym względzie. Pozostaje życzyć powodzenia.
Maciej Sasin
trener, coach, konsultant rozwoju organizacji
Akademia Rozwoju Kompetencji
Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk za zgodą autora.