Faza rozkwitu jest złotym wiekiem w funkcjonowaniu organizacji. Wszystko w niej działa tak jak powinno, a ludzie w niej pracujący mają poczucie, że przyczyniają się do budowy czegoś większego. Spójność organizacyjna jest widoczna na każdym kroku i przekłada się na cele, kreatywność, konsekwentne realizowanie misji i wizji firmy. System podejmowania decyzji jest dopasowany do potrzeb chwili i nie wpycha w pułapkę impasu i braku odpowiedzialności za działania. Przed nami druga część etapu rozkwitu organizacji:
Struktura organizacyjna i funkcjonalność jej systemów
Na etapie rozkwitu organizacji jest tyle systemów, ile potrzeba, a do tego działają zgodnie z przeznaczeniem i potrzebami organizacji. Na etapie dojrzewania powstało wiele systemów i procesów, które nie były optymalne. Wiele z nich pozostało po wcześniejszym etapie rozwoju, ale są już nieużyteczne. Zostają tylko te strategicznie ważne.
Struktura organizacji jest dopasowana do jej celów i ułatwia procesy decyzyjne. Komunikacja przebiega dobrze, a ludzie wiedzą co właściwie maja robić. System nagród i motywacji wspiera wizję firmy i cele, jakie stawia przed sobą organizacja. Jeśli zaczyna być inaczej, organizacja elastycznie zmienia system motywacyjny na bardziej wspierający.
Firmę na tym etapie charakteryzuje przewidywalność, która przekłada się na stabilne i zgodne z oczekiwanymi zyski. Jest odporna na zewnętrzne zawirowania – po prostu lepiej jest do nich przygotowana. Nie obawia się zmian, a wręcz ich wyczekuje. Wie, że jeśli nic się nie zmieni, przeciętniacy w końcu ich dogonią. Potrzebuje wyzwań i ucieczki do przodu, aby stale być na pierwszym miejscu.
Na tym etapie działalności możliwy jest w końcu balans pomiędzy wydajnością, a generowanymi kosztami. Plany są realizowane zgodnie z założeniami, bez zbędnych wysiłków i działań na wyrost. Zyski nie są już sztucznie generowane przez zwiększenie obrotu, lecz poprzez dobrą marżę i ograniczenie kosztów operacyjnych i produkcji, w taki sposób, aby można było normalnie funkcjonować i planować przyszłość.
Na etapie rozkwitu zdarzają się też konflikty, lecz są one rozwiązywane w sposób bardziej konstruktywny niż na wcześniejszych etapach. Ludzie mogą się nie zgadzać ze sobą, ale nadal się szanują. Konflikty są wykorzystywane do rozwoju, to raczej zdrowe napięcie, które nie rzutuje na wzajemne relacje. Odmienne opinie są wysłuchiwane i uwzględniane w pracy.
Wyzwania i problemy na etapie rozkwitu
Wbrew pozorom nie jest to czas wolny od wyzwań, a największym z nich jest… utrzymanie osiągniętego poziomu, pozostanie na szczycie i ograniczenie pokus zejścia z podjętej drogi. Organizacje na tym etapie, czując swoją moc, mogą zaniedbywać kreatywność i rozbudowywać biurokrację. Duch przedsiębiorczości może zanikać. Na tym etapie, co ciekawe, pracownikom może brakować szkoleń z zakresu zarządzania, a przecież głównym wyzwaniem jest utrzymanie jego jakości.
Przechodzenie do fazy upadku
Starzenie zaczyna się „w głowie”. Zmiany przyjmowane są z coraz mniejszym entuzjazmem, a to przekłada się na aktywność całej organizacji, a właściwie na jej spadek. Organizacja zaczyna spoczywać na laurach, odcinać kupony od swoich sukcesów. Traci energię i jest coraz mniej innowacyjna. Zaczyna myśleć w kategoriach: po co zmieniać, skoro działa? Organizacja mniej koncentruje się na Klientach, a bardziej na samej sobie. Słychać to w rozmowach pracowników.
Zmiany widać w proporcjach osób zajmujących się kontaktem z Klientem do osób zabezpieczających wsparcie. Tych pierwszych osób jest coraz mniej. Wzrastają koszty administracyjne, w stosunku do operacyjnych.
Ludzie nie mają problemu z przedłużającymi się spotkaniami, kiedy na etapie rozkwitu mocno by oporowali. Następuje generalne rozluźnienie szyków. Jednak największym niebezpieczeństwem jest przejęcie sterów władzy w firmie z rąk sprzedaży, marketingu, czy kreacji, w ręce dyrektorów działów finansowych i prawnych. Intuicja i zdrowy rozsądek wypierane są przez wykresy i fakty. Budzą się coraz większe obawy przed podjęciem ryzyka. Sprzedaż rośnie, ale przychody spadają, innowacyjność także spada. Etap upadku jest już blisko… ale o tym i szerzej o oznakach starzenia się organizacji będę już pisał w następnym artykule.
W następnym artykule przejdziemy do fazy starzenia się organizacji – szósty etap rozwoju firmy.
Ciekawy? Pomożemy pokonać trudności w rozwoju Twojej firmy:
Zapoznaj się z naszą koncepcją doradztwa biznesowego:
Zrób przegląd firmy:
Maciej Sasin
trener, coach, konsultant rozwoju organizacji
Akademia Rozwoju Kompetencji
Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk za zgodą autora