Jaki wpływ na zaangażowanie pracowników mają spotkania online?

budowanie zaangażowania w pracy zdalnej

Kontakty międzyludzkie w firmie – te oficjalne i nieoficjalne – zmieniły swoje oblicze, a wraz z nimi zmieniło się zaangażowanie pracowników. Według badań w 2022 roku na jednego pracownika przypadało o 60% więcej spotkań zdalnych w porównaniu z rokiem 2020. To zmiana średnio o pięć do ośmiu spotkań tygodniowo na jednego pracownika.

Dla jednych praca zdalna stała się już nową codziennością. Inni wciąż podchodzą do niej nieufnie i z dystansem. Należy jednak zaakceptować fakt, że stała się ona nieodłącznym elementem budowania firmy i zostanie z nami na długie lata. Jaki wpływ na zaangażowanie pracowników ma ten model pracy?

Jak to aktualnie wygląda?

Jak podają badania PwC aż 83% pracodawców i 71% pracowników postrzega przejście na pracę zdalną, jako udaną. Ten proces w wielu firmach wciąż trwa i podlega optymalizacji. Jednak już teraz możemy określić największe trudności związane z zagoszczeniem na stałe tej formy pracy w firmach. Wyzwaniem stało się zorganizowanie tygodnia roboczego, dostarczenie niezbędnych narzędzi, a także utrzymanie zaangażowania pracowników na odpowiednim poziomie.

Okazuje się bowiem, że rzadsze interakcje między współpracownikami, mają przełożenie na wydajność organizacji, poziom jej innowacyjności, a także na motywację i zaangażowanie samych pracowników. Pracując w zespołach rozproszonych dużo trudniej jest stworzyć poczucie przynależności i wspólnoty. A to właśnie te czynniki bezpośrednio wpływają na satysfakcję pracowników oraz pozwalają powstrzymać rotację i zatrzymywać talenty w organizacji.

Po co budować zaangażowanie pracowników?

Liczne badania udowodniły, że wysokie zaangażowanie pracowników poprawia rentowność organizacji o , zwiększa satysfakcję klientów, a także pozwala osiągnąć wyższy poziom sprzedaży. Wzmacnianie zaangażowania pracowników zdalnych pozwala zwiększyć ich satysfakcję, z wykonywanej pracy. Poprawia również współpracę i komunikację pomiędzy współpracownikami. Zwiększa się ilość informacji zwrotnych i interakcji, co wpływa pozytywnie na produktywność. Rośnie innowacyjność, a wprowadzane zmiany skutkują mniejszym oporem.

Przeczytaj artykuł na ten temat:

Zaangażowanie w pracy – jak budować i zwiększyć zaangażowanie pracowników?

Jaki wpływ na zaangażowanie pracowników mają spotkania?

Praca zdalna może wpływać na zaangażowanie pracowników na wiele sposobów. Zmieniła ona również oblicze firmowych spotkań, których większość odbywa się obecnie online. Dotyczy to tych formalnych, jak i nieformalnych zdzwonek ze współpracownikami. Z badania przytoczonego we wstępie wynika również, że w 2020 roku tylko 17% z wszystkich spotkań online w firmie było nieplanowanych. W 2022 roku odsetek takich spontanicznych spotkań, wrzuconych do kalendarza, wynosił już 66%. To ogromna różnica widoczna gołym okiem.

W cybernetycznym środowisku dużo trudniej utrzymywać stałe relacje w firmie i tym samym wzmacniać zaangażowanie pracowników. Badania doprowadziły do bardzo ciekawych wniosków. Okazało się bowiem, że osoby, które zdecydowały się odejść od danego pracodawcy, przed podjęciem tej decyzji uczestniczyły w mniejszej ilości spotkań firmowych online, niż pozostali pracownicy. Osoby rezygnujące z pracy miały o 67% mniej spontanicznych spotkań ze współpracownikami, o 22% mniej spotkań 1:1, a także o około 20% mniej spotkań grupowych. 

Podsumowanie

Upewnienie się, że wszyscy członkowie zespołów biorą udział w rozmowie, jest ważną częścią budowania zaangażowania pracowników zdalnych. Ponieważ nie mają oni możliwości fizycznego dołączania do spotkań i pracy nad projektami, łatwo mogą czuć się pominięci lub ignorowani. To, co również może wzmocnić ich chęć do działania, to tworzenie wirtualnych przestrzeni do współpracy, a także nieformalnych spotkań online. Obecnie coraz rzadziej pracownicy mogą przebywać w jednym miejscu np, w biurze. Mogą za to być ze sobą w tym samym czasie, wzajemnie motywując się i wspierając.

Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera