Mentoring: O tym, jak dzielić się wiedzą i doświadczeniem

Słowo ,,mentoring” pochodzi od sławetnego mędrca Mentora, opisanego w Odysei Homera. Odyseusz wyruszając w podróż obdarzył zaufaniem oraz powierzył opiece Mentorowi swoją żonę i syna. Co ciekawe, pod postacią Mentora tak naprawdę kryje się znana z mądrości i sprytu, bogini Atena. Idea, jaka została przekazała w tym poemacie, zainspirowała mnie do napisania artykułu o mentoringu w biznesie.

Kim jest mentor w świecie biznesu?

Mentoring jest jedną z metod rozwoju zawodowego i osobistego – wsparcia potencjału pracowników na różnych poziomach organizacji. Mentor posiada doświadczenie w wykonywanym zawodzie lub w biznesie. Często przewyższa wiekiem osobę, która korzysta z jego porady – jednak nie zawsze. Kluczową kwestią jest posiadane doświadczenie, które buduje bezpieczeństwo i zwiększa poczucie pewności siebie. Ten zindywidualizowany model rozwoju zwiększa efektywność i poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków przez mentee (uczestnika mentoringu). Forma mentoringu w dużym stopniu zależy od specyfiki pracy, zadań i roli, którą chcemy wzmacniać i relacji pomiędzy osobami, będącymi w procesie mentoringu.

Szkolenie: Coachingowy styl zarządzania manager coachem
efektywność biznesowa

Mentoring dla nowo zatrudnionych pracowników

Doświadczenie mentora pozwala na przygotowanie mentee do pracy w nowym środowisku. Obecność mentora w trakcie wdrożenia daje możliwość uniknięcia potencjalnych błędów oraz zbudowanie bezpiecznego środowiska pracy z uwagi na profesjonalne wsparcie. Mentor umożliwia nowemu pracownikowi skorzystania z jego umiejętności i doświadczenia. Dzięki temu proces wprowadzenia nowego pracownika przebiega szybciej, płynniej i systematycznej. Im lepiej zostanie przygotowany do nowego stanowiska, tym szybciej będzie uzyskiwał wyniki, niezbędne dla osiągnięcia wyznaczonych przez firmę celów.

Szkolenie Zarządzanie zespołem

Mentoring dla nowo mianowanych managerów

Przygotowanie pracownika na kierownika powinno być zaplanowane w sposób przemyślany, zważywszy na dotychczas pełnione obowiązki. W tym przypadku wsparcie mentora okazuje się bezcenne, szczególnie w sytuacji gdy nowy pracownik ma zająć jego stanowisko lub gdy nie jest pewien wyzwań, jakie przed nim stoją na nowym stanowisku pracy. Jednym z wielu wyzwań na tym etapie jest ułożenie relacji pomiędzy osobą, mającą zająć stanowisko kierownicze, a innymi członkami zespołu, do którego dotychczas należał.

Mentoring dla prezesów, właścicieli firm

Przedsiębiorcy często dźwigają odpowiedzialność za firmę w pojedynkę. Na etapie szybko rozwijającej się firmy, coraz większej liczby klientów i wielu, wielu innych wyzwań, stają przed koniecznością podejmowania decyzji w kwestiach, w których często może brakować doświadczenia. Obecność mentora pozwala na uniknięcie kosztownych błędów, szczególnie jeśli stawka decyzji jest bardzo wysoka. Doświadczenie mentora może okazać się wybawieniem i wyciągnąć organizację z opresji.

Zapraszamy do lektury fragmentu  książki Budowanie zaangażowania

“Mentoring nie jest jeszcze zbyt szeroko rozpowszechnioną i docenioną metodą zwiększania swoich umiejętności. Dobry mentor, któremu ufamy i którego poważamy, pozwala na uniknięcie błędów młodości, błędów początkującego, czy w końcu popadania w rutynę. Mentor to ktoś, kto wcześniej dotarł tam, gdzie my chcemy dotrzeć. Aby skorzystać z pomocy mentora potrzebujemy dużej dozy otwartości, umiejętności przyjmowania informacji zwrotnej i słuchania. Uczestnictwo w procesie mentoringu nie oznacza odrzucania odpowiedzialności za podejmowanie decyzji. To w końcu jednak my sami wybieramy, czy chcemy skorzystać z doświadczenia mentora, zainspirować się nim, czy je odrzucić jako nieprzydatne w naszym doświadczeniu.” Maciej Sasin, „Efektywny System Pracy, czyli jak zarządzać sobą w czasie

W przypadku kontaktu z mentorem, właściciel firmy może pozwolić sobie na swobodę i otworzyć się, ukazując swoje słabości, niepokoje oraz emocje, którymi niekoniecznie chciałby się dzielić z innymi pracownikami – cała współpraca opiera się na zaufaniu, dyskrecji oraz partnerstwie.

Czytaj także: Wyzwania w rozwoju firmy w Polsce jak im podołać?

Szersze spojrzenie na rozwój firmy

Mentoring skupia się przede wszystkim na wsparciu i wykorzystaniu potencjału pracowników, w którego procesie uczestniczą tak zwani “weterani” biznesu w kwestii zarządzania firmą. W przypadku osoby mianowanej na stanowisko kierownicze lub nowego prezesa, ciężar związany z objęciem nowego stanowiska nie powinien być dźwigany w pojedynkę. Mentoring jest niezwykle efektywnym modelem uczenia się, z uwagi na zindywidualizowany proces oraz możliwość dzielenia się doświadczeniem z mentee (osoby korzystającej z mentoringu).

Oprócz praktyki i cennych doświadczeń, obecność mentora buduje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście szybko rozwijających się, młodych firm, w których decyzje często są podejmowane na szybko i nie są poparte doświadczeniem. Obecność mentora, budzącego swą postawą przykład pozwala zmierzyć się z sytuacjami, których stawka jest często bardzo wysoka. Doświadczony mentor pokonał już wiele trudności, przed którymi stoi lub stanie mentee.

Dobry mentor powinien być świadomy etapu w rozwoju firmy i swojego metee, przekazywać swoją wiedzę w oparciu o zebrane informacje. Czasem wiąże się to z ujawnianiem słabych czy też mocnych stron, jakie posiada mentee oraz pracę nad ich wykorzystaniem i ograniczeniem. Rozpoznawanie swoich mocnych stron pozwala na uzyskanie lepszych wyników oraz zwiększa skuteczność w wykonywaniu codziennych zadań.

Warto zaznaczyć, że sukces w firmie wiąże się z potrzebą nieustannej nauki w wyniku ciągłych przemian na rynku – podążając za zmianami, wiemy czego spodziewać się w przyszłości i jak przygotować na to naszą firmę. To pozwala nam również być o krok dalej od konkurencji.

Mentor w firmie:

  • zna firmę “od podszewki” i wie z czym może mierzyć się jego mentee,
  • ma za sobą wiele rozwiązanych problemów i osiągniętych wyzwań, które stały przed firmą – dobrze przekazana wiedza, jest w tej kwestii cenna,
  • kompetencje organizacyjne opanowane w organizacji.

W jednej z firm nowi pracownicy byli wprowadzani do pracy przez bardzo doświadczonego pracownika. Pan Ryszard, dojrzały sprzedawca, brał pod swoją opiekę początkujących handlowców. Przekazywał im swoją wiedzę na temat funkcjonowania organizacji, obsługi klienta i wiedzy produktowej. Zarażał nowych pracowników swoim entuzjazmem, a przez swój autorytet sprawiał, że pracownicy szybciej uczyli się i lepiej funkcjonowali w strukturze organizacyjnej.

Maciej Sasin, trener, coach, konsultant rozwoju organizacji

Mentor poza firmą:

  • współpracując z mentorem poza firmą, prezesi oraz właściciele firm nie obawiają się trudnych rozmów na temat swoich słabości oraz powodów do niepokoju,
  • może spojrzeć na firmę w sposób holistyczny, systemowy, obiektywny,
  • posiada doświadczenie i perspektywę z innych firm oraz branż, z którymi współpracował (rzecz jasna, z uwzględnieniem zasady poufności).

Mentor poza firmą tworzy płaszczyznę rozwoju dla prezesa lub innych kluczowych osób w organizacji. Poprzez współpracę staje się partnerem w rozwoju firmy, prowadząc mentee przez kolejne etapy rozwoju organizacji. Mentor poza firmą jest osobą, z którą o wiele łatwiej jest dzielić się nie tylko sprawami operacyjnymi, oraz celami i wyzwaniami przed którymi stoi firma, ale także odczuciami, emocjami, a także nierzadko wątpliwościami, które trapią nas w działalności biznesowej. W pracy na tym poziomie niezwykle ważne jest dopasowanie stylu pracy, poziomu dyrektywności do potrzeb mentee oraz dynamiki rozwoju danej organizacji. Doświadczony i świadomy mentor jest w stanie zdynamizować działanie organizacji poprzez m.in. skracanie ścieżki dojścia do celu, budowanie świadomości danej sytuacji, wprowadzanie narzędzi wspierających procesy zarządcze a także poprzez uwalnianie potencjału mentee.

Tomasz Sierszchuła interim manager, konsultant projektów rozwojowych

Podsumowanie

Mentoring to proces, który ma stymulować i wspierać naukę na danym stanowisku. Niezależnie od tego, czy jest to mentoring wewnętrzny, czy też prowadzony przez zewnętrzną firmę, relacja pomiędzy mentorem, a mentee powinna być partnerska, polegająca na wymianie doświadczenia oraz chęci współpracy, w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Podstawą tego procesu rozwojowego jest przede wszystkim zaufanie i otwartość, które pozwalają na spojrzenie na swoje wyzwania z szerszej perspektywy. Wskazówki, które można uzyskać od mentora są skarbnicą wiedzy, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć swoją firmę.

Na koniec jako ciekawostkę polecam obejrzenie filmu: Praktykant. Jego fabuła odwzorowuje w pewnym stopniu relacje pomiędzy mentorem a mentee. Trailer poniżej:

Magdalena Tyl
Specjalista ds. szkoleń i marketingu
Akademia Rozwoju Kompetencji
Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk za zgodą autor

W celu zapoznania się z naszą ofertą, zapraszamy Państwa do kontaktu telefonicznego lub klikając na poniższy formularz zgłoszeniowy:

lub

Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera