Metoda małych kroków: zasada doskonalenia KAIZEN

Zmiana, jakość, efektywność! To słowa, które coraz częściej pojawiają się we współczesnym świecie, nie tylko w biznesie. KAIZEN to idea nieustannego rozwoju, krok po kroku, bez rewolucji, lecz systematycznie. W tym systemie myślenia o rozwoju najważniejsze jest to, aby unikać stresu związanego z dużymi zmianami, wywołującymi niepokój, reakcję obronną, strach, a w rezultacie frustrację z braków efektów.

Wykorzystanie modelu KAIZEN to jeden z fundamentów ESP, czyli Efektywnego Systemu Pracy, opierającego się o model Pro Time Tools w oparciu o który prowadzimy szkolenia w naszej firmie z zakresu zarządzania sobą w czasie. Na jego bazie napisałem książkę o tytule Efektywny System Pracy, czyli jak zarządzać sobą w czasie.

Metoda małych kroków to doskonały sposób na wprowadzanie małych zmian, prowadzących do dużych efektów. Wprowadzając małe zmiany, nie odczuwamy ich w krótkim czasie, a w dłuższym zyskujemy wiele.

Szkolenie: PRO TIME TOOLS zarządzanie czasem i sobą w czasie w XXI wieku

Jak stosować metodę KAIZEN zarządzania zmianą i do motywowania siebie i innych?

Chcesz rzucać palenie? Nie wypalaj go do końca, najpierw kilka zaciągnięć, później jednego papierosa dziennie mniej, następnie dwa, trzy itd., aż bezstresowo rzucisz palenie.
Chcesz zacząć biegać? Zacznij od szybkiego marszu, minutę dziennie lub co drugi dzień. Zwiększaj co kilka dni długość trasy, aż dojdziesz do długości, którą chcesz osiągnąć.
Chcesz więcej czytać? Zacznij od jednej strony dziennie, później 2, 3 strony, 10 minut, aż dojdziesz do satysfakcjonującej Cię ilości.
Chcesz poprawić efektywność pracy? Wdrażaj jedną zasadę efektywnego planowania w tygodniu. Zacznij np. od zapisywania na kartce wszystkiego, co jest do zrobienia.

Szkolenie Zarządzanie czasem i zespołem z wykorzystaniem metody ESP i KAIZEN

Zaplanuj zmianę

Planując zmianę odpowiedz sobie na cztery fundamentalne pytania: Co chcesz zmienić? Od czego zaczniesz? Jakie będą następne kroki? Do czego chcesz dojść? Taka krótka lista kontrolna poprowadzi Ciebie do realizacji celów i planowania zmian.

Zasady KAIZEN w podchodzeniu do pokonywania trudności:

  • Problemy stwarzają nowe możliwości. Problemy i trudności w ujęciu KAIZEN to nowe możliwości, perspektywy przed którymi stoisz, a których jeszcze nie odkryłeś.
  • Pytaj 5 razy „Dlaczego?”, aż dojdziesz do źródła problemu. Nie zadowalaj się pierwszą odpowiedzią. Pytaj: dlaczego, dlaczego, dlaczego…, aż dojdziesz do istoty, sedna problemu.
  • Bierz pomysły od wszystkich. Nie staraj się rozwiązać wszystkich problemów sam, zaangażuj współpracowników, rodzinę, kolegów: podchodź do nich systemowo.
  • Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia. Podchodź realistycznie i pragmatycznie do rozwiązań, które chcesz wdrożyć. Zdobądź akceptację osób, na które zmiana będzie miała wpływ.
  • Odrzucaj ustalony stan rzeczy. Nie obawiaj się podważyć aktualnego stanu rzeczy. To co było dobre kiedyś, do dzisiejszej rzeczywistości może już nie przystawać.
  • Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne. Obawa przed zmianą zawsze się pojawi, więc weź ją za naturalny element pracy nad nowymi rozwiązaniami.
  • Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne. Zbytnie komplikowanie spraw może zaszkodzić. Nie czekaj na idealne, wszystko rozwiązujące pomysły. Ciesz się z małych sukcesów.
  • Użyj sprytu zamiast pieniędzy. Nie każde dobre rozwiązanie musi drogo kosztować, wykorzystuj posiadane już zasoby i potencjał, o którym możesz jeszcze nie wiedzieć.
  • Pomyłki koryguj na bieżąco. Nie czekaj, aż sprawy wymkną się spod kontroli: im szybciej zadziałasz, tym szybciej dostrzeżesz efekty swoich decyzji.
  • Pamiętaj, ulepszenie nie ma końca. Strategia KAIZEN to strategia długofalowa, która procentuje gdy jest systematycznie i systemowo stosowana.

Chcąc osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie, nie musisz stawiać sobie ambitnych, często nierealnych celów, które mogą osłabiać Twoją motywację. Więc jeśli chcesz coś zmienić, zacznij od minimalnych ruchów ku celowi, ale rób to systematycznie i konsekwentnie.

Zapraszam do udziału w szkoleniu z budowania Efektywnego Systemu Pracy.

fragment-zarzadzac-soba-w-czasie-maciej-sasin

W celu zapoznania się z naszą ofertą, zapraszamy Państwa do kontaktu telefonicznego lub klikając na poniższy formularz zgłoszeniowy:

lub

 

Maciej Sasin
trener, coach, konsultant rozwoju organizacji
Akademia Rozwoju Kompetencji
Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk za zgodą autora.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!

NEWSLETTER

Zapisz się już dziś do naszego newsletter'a a otrzymasz darmowy fragment książki "Skuteczna sprzedaż. Model, który zwiększy Twoje zyski" autorstwa Macieja Sasina!

Send this to a friend