7 nawyków prowadzi do ciągłego, zintegrowanego wzrostu własnej efektywności. Nawyki te przenoszą nas od zależności (od innych), przez niezależność (dbanie o siebie) do współzależności (dbanie o innych) i łączenie sił w celu pomnożenia naszej indywidualnej efektywności.
Pierwsze trzy nawyki są podstawą dla prywatnego zwycięstwa, dzięki któremu rozwijasz strukturę swojego charakteru. Następne trzy nawyki pozwolą Tobie osiągać publiczne zwycięstwa, w sytuacjach, w których współdziałasz z ludźmi. Ostatni nawyk wpływa na wzrost efektywności w każdym aspekcie Twojego życia.
Paradygmaty i zasady
Paradygmat jest sposobem w jaki postrzegasz i rozumiesz świat, a także w jakim kierunku zmierzasz, co uznajesz za ważne. Jest to mentalna mapa, za pomocą której interpretujesz zdarzenia, które Ci się przytrafiają. Paradygmaty są dla Ciebie kluczem do rozwoju, a zasady są wytycznymi zachowania, którymi kierujesz się na co dzień. Przykładami takich zasad mogą być: uczciwość, prawość, szczerość. Twoim celem jest rozwinięcie paradygmatów, które będą się opierać na właściwych zasadach.
Skuteczność osobista
- Nawyk pierwszy – bądź proaktywny. Możesz wybrać własną odpowiedź na każde zdarzenie, bądź informację, którą otrzymujesz. Masz zdolność wpływania na podejmowane przez Ciebie działania. Bycie proaktywnym oznacza zatem, świadome wybieranie właściwej reakcji na to co nas spotyka, a przede wszystkim, unikanie bezczynnego oczekiwania i podejmowanie wcześniejszej inicjatywy, tam gdzie tylko to możliwe. Innymi słowy: ludzie dzielą się na tych, którzy biorą udział w akcji, tych którzy się przyglądają i tych, którzy pytają co się stało. Bądź tym, który działa.
- Nawyk drugi – zaczynaj z wizją końca. Zaczynać z wizją końca oznacza dla Ciebie, że wiesz dokąd zmierzasz, gdzie chcesz dojść. Jeśli masz kierunek swojej drogi, to prędzej, czy później dotrzesz tam gdzie zaplanowałeś, a jeśli nie… będziesz jedynie bezwolnie dryfował.
- Nawyk trzeci – rób najpierw to co najważniejsze. Sercem efektywnego zarządzania czasem jest spędzanie maksymalnej ilości czasu na wykonywaniu bez pośpiechu ważnych zadań, która zwiększa naszą efektywność.
Publiczne zwycięstwo dotyczy następnych trzech nawyków. Efektywna współzależność może być zbudowana tylko na podstawie prawdziwej niezależności. Prywatne zwycięstwo poprzedza publiczne zwycięstwo. Nie osiągniemy sukcesu z innymi ludźmi, jeśli nie osiągnęło się sukcesu w osobistym życiu. Współzależność jest wyborem, który tylko niezależni ludzie mogą dokonać.
- Nawyk czwarty – myśl w kategoriach wygrana – wygrana. Najbardziej efektywną drogą do pracy z innymi ludźmi jest myślenie w kategoriach wygrana-wygrana, są to relacje skupiające się rezultatach, nie metodach. Rozwiązuj konflikty, ale nie rozniecaj ich.
- Nawyk piąty – staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym. Większość z nas ma naturalną tendencję do pośpiechu i dawania rad innym. Naucz się powstrzymywać od tych zachowań przed dokonaniem diagnozy lub próbą zrozumienia motywów jej działania. Powinniśmy starać się zrozumieć drugą osobę, a dopiero potem być zrozumianym.
- Nawyk szósty – synergia. Synergia oznacza, że całość daję więcej niż suma poszczególnych działań. Innymi słowy 1+1=11. Każda z części daje siłę, która kreuje nowe i nieoczekiwane zdolności (które ciężko było dostrzec wcześniej). Synergia to kreatywna siła o niezrównanej mocy, która jest tworzona dzięki zasadom kreatywnej kooperacji.
- Nawyk siódmy – ostrzenie piły. Ostatni nawyk to poświęcanie czasu na ostrzenie piły. Jest to czas na regenerację sił i przygotowań do dalszej drogi. Ostrzyć piłę należy w czterech obszarach: fizycznym, społecznym, mentalnym oraz duchowym. Jeśli nie naostrzysz piły, będziesz jak drwal, który ciężko pracuje, bo nie ma czasu na naostrzenie tępej piły… Wybór należy do Ciebie.
fragment-zarzadzac-soba-w-czasie-maciej-sasin
Proaktywność stała się fundamentem ESP, czyli Efektywnego Systemu Pracy, opierającego się o model Pro Time Tools w oparciu o który prowadzimy szkolenia w naszej firmie. Na jego bazie napisałem książkę o tytule Efektywny System Pracy, czyli jak zarządzać sobą w czasie. Zapraszam do udziału w szkoleniu o tym tytule.
Maciej Sasin
trener, coach, konsultant rozwoju organizacji
Akademia Rozwoju Kompetencji
Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk za zgodą autora.
Jeśli chcesz poprawić swoją skuteczność zapisz się na nasze szkolenie: Efektywny System Pracy
lub